Tolerancja

Tolerancja to rzecz niezwykle ważna i potrzebna, szczególnie w dzisiejszym świecie dotkniętym wszechobecną znieczulicą. Inny kolor skóry, wyznanie, przekonania czy chociażby styl ubierania się – odmienność często równa się odrzuceniu przez środowisko. Dzieje się to także w kręgach dzieci i młodzieży, dlatego jest ważnym jest uczenie młodych ludzi, czemu akceptacja innych jest tak ważna – ba, powinna być jednym z naszych priorytetów. Niestety, coraz popularniejsze staje się zjawisko odseparowywania pojedynczych osób z grup w szkołach z różnych powodów – mniej zamożna rodzina, odmienne podejście do życia czy słaba psychika, czyniąca z nich potencjalne „kozły ofiarne” dla całej klasy.

W naszej szkole również został poruszony ten temat – najpierw podczas Dnia Tolerancji, a potem, 21 marca, w przedstawieniu pt. „Inna”, przygotowanym przez panią Elżbietę Dejnarowicz. Uczniowie zademonstrowali historię Ani – dziewczyny z jedną nogą krótszą od drugiej, pochodzącą ze wsi, w okularach i ubierającą się nieco inaczej, niż większość nastolatków w jej wieku – dziewczyna zostaje odrzucona przez klasę, która to rozpoczyna szykanowania względem nowej uczennicy. Po długich prześladowaniach – m.in. fałszywym oskarżeniom Ani o kradzież portfela – dziewczyna załamuje się i trafia do szpitala. Dopiero potem klasa reflektuje się i przychodzi do jej domu, by naprawić relacje.

Na sam koniec przedstawienia, wszystkim widzom zostały rozdane motywujące karteczki, takie jak „Wstań, nie skupiaj się na swoich słabościach i wątpliwościach  – żyj wyprostowany”.  Pani dyrektor również dodała kilka słów od siebie, podsumowując całe przedsięwzięcie.  Jak łatwo można się domyślić – całość zakończyła się w przyjemnej atmosferze.

Marta Jednorałek kl. III