Dzień patrona w naszej szkole.

 

    W środę 18 maja 2016 roku odbyły się w naszym gimnazjum nietypowe zajęcia. W aktywny sposób uczciliśmy czwartą rocznicę nadania imienia błogosławionego Jana Pawła II naszej szkole, a tym samym rocznicę urodzin papieża. Na początek wszyscy uczniowie i nauczyciele obejrzeli film Cud. Moje życie dla niego, a później przydzielono uczniom konkretne zadania. W pracowni informatycznej pod opieką Pani A. Rostkowskiej uczniowie z poszczególnych klas tworzyli w programie graficznym portrety papieża.  W innej sali układali krzyżówki związane tematycznie z życiem i pontyfikatem Jana Pawła II, należało ułożyć hasła do haseł przewodnich : PONTYFIKAT, EKUMENIZM, DNI MŁODZIEŻY, ENCYKLIKA, EWANGELIZACJA. Nad właściwym przebiegiem realizacji zadania czuwał ksiądz Krzysztof Rzepczyński. Z trudnym zadaniem zmierzyli się uczniowie biorący udział w KONKURSIE WIEDZY O JANIE PAWLE II. Bardzo szczegółowe pytania ułożyła pani A. Turemka, największą wiedzą o naszym patronie wykazała się uczennica klasy III Natalia Kaniuk. W tym czasie w bibliotece uczniowie tworzyli mapy myśli związane z hasłami : PAPIEŻ NA PODLASIU, PIELGRZYMKI DO POLSKI, DNI MŁODZIEŻY, MIEJSCA ZWIĄZANE Z PAPIEŻEM, ZŁOTE MYŚLI JANA PAWŁA II. Uczniowie wykorzystali materiały dostępne w zbiorach biblioteki szkolnej. Również nasi utalentowani literacko uczniowie zmierzyli się z ciekawym zadaniem. Pisali wiersze pod wspólnym tytułem NA ZAWSZE TWÓJ . Kolejna grupa uczniów pod czujnym okiem pani A. Gąsowskiej wykonywała plakaty pod hasłem JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ DIALOGU. Uczennice, które wielokrotnie wykazywały się talentem kulinarnym i tym razem stanęły na wysokości zadania. Dziewczyny przygotowały kremówki –  ulubione ciastka Jana Pawła II . Ostatnie zadanie naszych podopiecznych wymagało wcześniejszego przygotowania. Uczniowie  zaprezentowali  stroje podobne do tych, które nosił papież w różnych okresach swego życia. Uczennice klasy IIIa uszyły koszulkę do złudzenia przypominającą tę , w której Karol Wojtyła został ochrzczony, uczeń klasy II przeniósł nas w młodzieńcze lata Lolka. Z uwagą patrzyliśmy na nieodłączne atrybuty młodego Karola : piłka, książka, plecak, słoneczne okulary, różaniec. Uczniowie klasy I zaprezentowali nam strój młodego księdza i dostojne szaty kardynała. Ostatnim elementem pokazu był strój papieski w wykonaniu uczniów klasy IIIb. Prezentacji strojów towarzyszyły dokładne informacje na temat ówczesnych wydarzeń w Polsce i na świecie.

Po wykonaniu wszystkich zadań spotkaliśmy się na apelu podsumowującym ten ważny dzień. Pani dyrektor Dorota Kuczyńska podziękowała uczniom za szczególne zaangażowanie w zdobywaniu wiedzy na temat patrona naszej szkoły, pogratulowała pomysłowości, kreatywności w realizacji poszczególnych zadań. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy na tablicy multimedialnej portrety Papieża przygotowane w pracowni komputerowej, wysłuchaliśmy wierszy  o roli Jana Pawła w życiu naszych gimnazjalistów, obejrzeliśmy plakaty, mapy myśli, przekonaliśmy się, że kremówki nie tylko wyśmienicie smakują, ale też są kulinarnym dziełem sztuki. Dzięki strojom przygotowanym przez uczniów przenieśliśmy się na chwilę w dwudziestolecie międzywojenne, czasy II wojny światowej, czasy PRL- u.  Uczniowie z Samorządu Szkolnego w imieniu nas wszystkich złożyli kwiaty i zapalili znicz  w Kąciku Partona. Zakończyliśmy spotkanie odśpiewaniem hymnu szkoły i Barki. Materiały wypracowane podczas tego dnia jeszcze długo będą przypominały nam o rzetelnie wykonanej pracy. Krzyżówki zostaną rozwiązane przez uczniów na godzinie wychowawczej, plakaty będą zdobiły nasze korytarze. Jesteśmy bogatsi o nową wiedzę na temat naszego patrona.

Bożena Wiśniewska